Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

  qysh me formatu pc

  Share
  avatar
  qipii92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 391
  Join date : 09/06/2009
  vjeqar/e : 26
  Lokacioni : G-ilan

  qysh me formatu pc

  Mesazh nga qipii92 prej Wed Jun 10, 2009 7:49 pm

  Fusha nr.1
  Fusim Windows XP ne DVD-R i bejme rifresh kompjuterit
  dhe i japin komanden qe te filloj nga DVD-R jo nga Hard disk !
  Me pas do tju dal nje figure si me poshte..


  Kur te shfaqet ne monitorni ekrani i kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet te klikosh ENTER

  Fusha nr.2

  Kur te del si ne fushen Nr.2 duhet qe te klikosh F8 per ta akceptuar liqesen e Microsoft
  Fusha nr.3

  Ne fushen nr.3 ke te percatur ti rruget te cilat duhet te zgjidhesh .

  A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.( te ndash Hard disk ne dy pjes)

  Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

  Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ )
  klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
  masandej del qe te klikosh shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
  ti prap klikon ne ENTER
  dhe kthehesh prap si ne foton e me siperme, por pa partiticionin D:\


  Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon shkronjen C ateher mund te
  krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen
  30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes
  nuk eshte ne foto

  paSi ta besh ate kthehesh perseri si ne foton e mesiperme, POR KI MENDJEN TANI PO TE DUKET SI NE FOTO !!

  Ne foto nuk ka partiticione.

  Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe shtyp Enter.


  Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,
  madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

  Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko

  Kur te del ne kompjuterin tend si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

  Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

  Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presesh 1 ore

  Ne foton e mesiperme compjuteri po formatizon Hard diskut tuaj

  Tani kopjohen filet kryesore qe duhen per te vazhduar instalimin e Windows XP.

  Aty jane disa file qe e kontrollojn se c'far ke ti ne kompjuter pershembull:

  Cfar kartele te zerit ke
  Cfar kartele grafikes ke
  cil Kontroll Chip ke ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

  te gjitha keta i kontrollon ne fillim qe te dihet cfar duhet te instalohet.

  Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas
  instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instaloni vet JU.

  MOS HARRO!

  Per gjithe driverat e Windowsave te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan...

  Tani brenda pak SEC kompjuteri juaj ben automatikisht RESTART

  Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.

  Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD do kopjohen ne PC.

  Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit

  Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume
  kohe per te instaluar ndersa ne kompjuterat e ri instalohet ma shpejt
  Windowsi XP.

  Pastaj vazhdoni Next
  Kur ne kompjuterin tend shfaqet si ne foto e mesiperme ateher ka perfunduar instalimi i Windows XP

  PLOTSOJM PASSWORDIN DHE VAZHDOJM KESHTU.

  p.s nashta um keni kuptu

   Ora është Wed Dec 19, 2018 2:15 pm