Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

  Roboti i cili përgatit dhe shërben petulla

  Share
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Roboti i cili përgatit dhe shërben petulla

  Mesazh nga bashkimi92 prej Fri Jun 12, 2009 6:54 pm

  Edhe pse deri më tani kemi parë robotë të cilët vallëzojnë apo aktrojnë nëpër shfaqje dhe prej atyre që pastrojnë shtëpinë e oborrin, roboti i ri japonez i cili përgatit petulla do të befasojë edhe skeptikët më të mëdhenj.

  Në panairin “International Food Machinery and Technology” i cili është organizuar javën e kaluar në Tokio është paraqitur roboti Okonomiyaki i cili pa ndonjë problem përgatit petulla.

  Me ndihmën e shtojcave të veçanta, roboti së pari i përzien përmbajtjet për petulla, më pas i zbraz ato në stufë të nxehtë. Pasi që petullat të piqen nga njëra anë, me lopatëzat në “duart” e tij i kthen në anën tjetër.

  Pasi që petullat të përgatiten, roboti i shërben e madje edhe pyet se çfarë doni t’u shtoni.

  Roboti Okonomiyaki, me emrin industrial Motoman SDA10 është zbulim i ri i prodhuesve japonez të makinave dhe robotëve, Toyo Riki Co.

   Ora është Thu Jan 17, 2019 1:00 am