Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

  1.200 çiklistë lakuriqë pushtojnë Londrën

  Share
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  1.200 çiklistë lakuriqë pushtojnë Londrën

  Mesazh nga bashkimi92 prej Mon Jun 15, 2009 3:18 pm  Në Londër dje është mbajtur vozitja e gjashtë me radhë e çiklistëve lakuriqë "London Nike Bike Ride". Qëllimi i kësaj vozitje të pazakontë, e cila mbahet në disa qytete të Britanisë së Madhe, është t’ia tërheqë vëmendjen publikut për përdorimit e tepërt të automjeteve.

  Në këtë protestë të qetë dhe imagjinare kundër varësisë ndaj naftës dhe kulturës së automjeteve vitin e kaluar kanë marrë pjesë rreth 2.000 çiklistë në mbi 50 qytete të botës. Çdo vit numri i pjesëmarrësve është më i madh, derisa dje në Londër kanë marrë pjesë 1.200 çiklistë.

  Përveç protestës kundër varësisë globale në naftë dhe ndalimin e kulturës së automjeteve e cila është e pranishme, çiklistët kanë edhe kërkesa konkrete, si: rrugë më të sigurta për çiklistë, zona të rezervuara vetëm për çiklistë nëpër qytete, korsi të ndara për çiklistë dhe ndalimin e reklamimit të automjeteve.  _________________
  .::www.bsh-design.net::.

   Ora është Wed Dec 19, 2018 10:08 am