Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

  Disa Tutoriale nga unë

  Share
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:14 pm

  Shkoni tek postimi i parë i ri Shtine PC-n me fol pa program !!!
  Shtine PC-n me fol pa program....

  Futne ket Text ne notepad edhe banja Save As.. Emrin bne qfar doni edhe ne fund e shkruni .VBS

  p.sh Emri.VBS


  Code:

  strText = "Hacked by Cypher."

  Set objVoice = CreateObject("SAPI.SpVoice")
  objVoice.Speak strText
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:14 pm

  Instalimi i Driverave t'Grafikes
  Instalimi i Driverave t'Grafikes

  Psh une deri sot kom lujt kanter me videon D3D ose Software po tash luj me Open GL.
  Nuk kom pas nevoje me shkarku drivera te grafikes ne internet apo me instalu drivera me CD.


  Ja keshtu duhet:

  1.Se pare ne desktop klikojme ne Desktop me Tastin e athe dhe na del Porperties.
  2.Tani na del Display Properties dhe Shkojme Settings dhe pastaj te Settings na del Advanced poshte dhe hyjme aty.
  3.Kur te hyjme ne Advanced duhet te shkojme ne Adapter dhe na del Adapter Type dhe ta tregon llojin e adapterit shkojme tash edhe njeher aty Properties qe osht.
  4.Dhe pastaj na dalin lart aty General, Driver, Resources.
  5.Ju duhet me hi ne Driver dhe na dalin
  Driver Details
  Update Driver
  Roll Back Driver
  Unistall.
  6.Ju nqofse keni nevoje me instalu driverin duhet me hi Update Driver dhe instalohet Driveri dhe duhet ni restart pc ose reboot.
  Kur te ristartohet PC ju nqofse jav qet grafiken e madhe shkoni Display Properties edhe niher tani Settings edhe e ndreqni te Screen Resolution.

  Kjo vlen kush ka nevoje per me pas grafike open gl ne counterstrike.
  Te une ka pas Sukses.
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:15 pm

  i te instaloni vBulletin ne hostin tuaj
  Si te instaloni vBulletin ne hostin tuaj


  Për të instaluar Vbulletin forum duhet ti posedoni këto artikuj:

  1.Host do me than Webspace .... orginal host ose ( funpic.de orgfree.com etj.)

  3.Pastaj ne FTP tuaj Hapni nji folder me emnin FORUM edhe mrena i vendosni fajllat TE CILAT gjenden ne FOlderin UPLOAD  4.Pastaj ne Folderin /Includes Fajllin config.php e editoni (Open WIth) Word Pad ose Notepad..


  5.Masi ta mbarojm editimin mbaruam me CONGIF.php dhe nese se keni ne FTP tuaj vendoseni te folderi /Includes ( verejtje versioni 3.6.2 e ka config.php.new pra dueht tja boni emrin ne config.php veq se se pranon tjeter qysh)


  6.Tash nese e keni keshtu .... www.emnihostit.com/forum/install/install.php


  7.Tash i keni 13 hape deri te instalimi i forumin Veq Next - Next ...


  8. Ne fund pasi te zgjedhni emnin e Administratori Ne fund lypet qe te fshihet Fajlli Install.php prej te folderi /Install ( ju preferoj qe ti fshini krejt fajllat qe jon ne ate folder SE keto Ne ardhmeri Paraqesin BIRUCA )
  Nese i keni percjell te gjitha hapat me kujder do te keni te instaluar vBulletin...


  Shtuar nga : Cc::Tero0liTi::

  Ne folderin upload>includes> fajlli config.php.new duhet se pari me bo

  config.php(pra rename) masanej e hapim me notepad ose edhe ma mire me WordPad edhe e editojm kshtu !

  Kodet PHP:

  $config['Database']['dbname'] = 'Emri i Databases';

  $config['Database']['technicalemail'] = 'email@jote.com';

  $config['MasterServer']['servername'] = 'localhost';

  $config['MasterServer']['username'] = 'Useri i Databases';

  $config['MasterServer']['password'] = 'Passi i Databases';
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:15 pm

  Blloko faqet qe sdo me tu qel ne kompjuter tanin
  1) Shko tek C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

  2) Gjejm fajllin me emrin 'hosts'

  3) E hap me notepad ( me 1 fjal me nje tekst editor po te gjithe perdorim Notepad ose WordPad )dhe nen "127.0.0.1 localhost" shkruan 127.0.0.2 www.faqjaqedonmebloku.com
  4) Bejeni save kete ( ruajeni ) dhe tash shko hap browserin dhe shkruaje ate siten qe e blokove do te shohesh qe nuk mundesh me kyq ne ate site.

  5) Per te blokuar dmth webfaqe me shum jo veq 1 ateher shkojm keshtu :
  127.0.0.2 www.faqjaqedonmebloku.com 127.0.0.3 www.faqjaqedonmebloku.com e kshttu pra vazhdon me radh me tjera
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:16 pm

  Shenjat e Keyboard
  Ctrl dhe A
  Zgjedh të gjitha sendet në dritaren aktive.
  Ctrl dhe C
  Kopje e pika ose sende të Clipboard dhe mund të jetë duke përdorur pasted Ctrl dhe V.
  Ctrl dhe F
  Displays Gjej të gjitha dosjet dialog box.
  Ctrl dhe G
  Displays e Shko tek folder dialog box.
  Ctrl dhe N
  Displays e Re dialog box.
  Ctrl dhe O
  Open Displays dialog box.
  Ctrl dhe P
  Displays e Printo dialog box.
  Ctrl dhe S
  Displays e Save dialog box.
  Ctrl dhe V
  Pastes pika e kopjuar ose sende nga Clipboard.
  Ctrl dhe X
  Shkurton pika apo artikujt e zgjedhur në Clipboard.
  Ctrl dhe Z
  Undoes e fundit e veprimit.
  Ctrl dhe F4
  Mbyll dritaren aktive dokument.
  Ctrl
  ndërsa një zvarritje Copy pika pika të zgjedhura
  Ctrl + Shift
  shigjetë me çelësat Highlight një bllok e tekstit
  Ctrl + F4
  Mbylle aktiv dokument
  Ctrl + ESC
  Display the Start menu
  Ctrl dhe F6
  Hapet dritare tjetër dokument aktiv në aplikimin.
  ALT + SHËNONI
  Shiko për pronat e zgjedhur pika
  ALT + F4
  Mbylle aktiv pika, ose largua aktive e programit
  ALT + SPACEBAR
  Hapni shkurtore menu për dritaren aktive
  ALT + Tab
  Kalo në mes të artikujve të hapur
  ALT + ESC
  Cikli përmes artikujve në mënyrë që ata të kishin qenë të hapur
  F1 kryesore
  Jep ndihmë për të zgjedhur aktive nga dritarja apo pika.
  F2 kryesore
  Rename item e zgjedhura
  F3 kryesore
  Kërkoni për një fotografi ose një dosje
  F4 kryesore
  Display the Address bar lista My Computer apo në Windows Explorer
  F5 kryesore
  Update aktiv dritaren
  F6 kryesore
  Cikli nëpërmjet elementeve në ekran një dritare ose në desktop
  F10 kryesore
  Activate the menu bar në këtë program aktiv
  Windows Logo
  Afisho ose fshi e Start menu
  Windows Logo + Break
  Ekrani i Sistemit Properties dialog box
  Windows Logo + D
  Display the desktop
  Windows Logo + M
  Minimize gjitha dritaret e
  Windows Logo + SHIFT + M
  Restauro minimized e dritareve
  Windows Logo + E
  Hape My Computer
  Windows Logo + F
  Kërkoni për një fotografi ose një dosje
  Ctrl + Windows Logo + F
  Kërko për kompjuterë
  Windows Logo + F1
  Afisho Windows Help
  Logo Windows + L
  Mbylle e tastierës
  Windows Logo + R
  Hapni Run dialog box
  Windows Logo + U
  Open utility Manager
  Skeda
  Leviz përpara përmes opsioneve
  SHIFT + Tab
  Leviz prapa përmes opsioneve
  Ctrl + Tab
  Leviz përpara përmes tabs
  Ctrl + SHIFT + Tab
  Leviz prapa përmes tabs
  ALT + nënvizoi letër
  Kryerja e komandës korrespondues ose zgjidh opcionin përkatëse
  SHËNO
  Kryerja e komandës për aktive ose butonin opsion
  SPACEBAR
  Zgjidhni ose kontrolloni kutinë e qartë nëse është një opsion aktiv kontrolloni kutinë
  F1 kryesore
  Display Help
  F4 kryesore
  Ekrani i artikujve në listën e aktiv
  Arrow çelësat
  Zgjidhni një buton në qoftë se aktive opsion është një grup i option buttons
  BACKSPACE
  Hapur një dosje një nivel deri nëse një dosje është zgjedhur në Ruaje si ose Open dialog box
  Afisho END
  pjesën e poshtme të dritares aktive
  HOME Ekrani
  krye të dritares aktive
  NUM Lock + Asterisk shenjë (*)
  Shfaqi të gjitha ato që janë nën subfolders e zgjedhura folder
  NUM Lock + Plus shenjë (+)
  Shfaq përmbajtjen e zgjedhura folder
  NUM Lock + shenjë minus (-)
  Collapse e zgjedhura folder
  LËNË arrow
  Collapse e tanishme të përzgjedhjes, nëse është e zgjeruar, apo prind zgjidhni folder
  DREJTA arrow
  Display tanishme e përzgjedhjes, nëse është e shembur, ose zgjidhni subfolder e parë
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:16 pm

  Vjedh rrjet me MAC addres te tjeter kujt
  Vjedh rrjet me MAC addres te tjeter kujt

  Vjedhni rrjet me mac adress te tjeter kujt !!!
  Ktu do te ju tregoj se si te vjedhni rrjet nese e keni Mac adresss Disable ne Router ...

  1) Program per scann ( Agry Ip Scanner )
  Shkarko kete
  Quote:http://www.sendspace.com/file/wtms16


  Tash qka duhet ... skenoni rrjetin Lan ( local area connection )
  dhe aty do te ju shfaqen Ip te cilat jan te gjalla qe shfrytzojn rrjet
  e selektoni njo me tastin e atht ja boni show Mac adress e kopjoni ate dhe shkoni keshtu

  My Network places Properties / Local area Connection Properties / Tani tek configure / Advanced / Network Adress / vnoje tick tek value edhe bone paste Mac adressen qe e ke kopju edhe hyn ne internet ...
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:16 pm

  Hapni e-mail@domaini-juaj.com
  Hapni e-mail@domaini-juaj.com
  Live.com mundeson qe ju te hapni e-mail@domaini-juaj.com duke lidhur domainin tuaj me MX Records te Hotmail.com pastaj secili do te kete mundesi te hap e-mail@domaini-juaj.com me Inbox 2Gb ne Hotmail.com

  1. Se pari hyni ne
  Kodi:
  http://domains.live.com/. Klikoni tek \"Get Started\"

  3. Pastaj \"Use a domain I already own\" shkruani domainin te cilin deshironi ta lidhni me live.com dhe kliko \"Continue\"

  5. Tani ju duhet te zgjedhni e-mail te cilin deshironi ta beni Administrator qe ti kontrolloni domainet tuaj. Klikoni tek \"Create a new Windows Live ID in your domain, ex: myadmin@domain-i-juaj.com\". Ju tani mund te hapni administratorin me qfardo e-maili shembull: cracker-loti@tetovazone.org etj dhe ju vie nje e-mail nga Live.com per konfirmim...

  6. Pastaj: You are currently signed in as myadmin@domaini-i-juaj.com. To make myadmin@domaini-i-juaj.com the administrator for domaini-i-juaj.com, click Continue. Ketu ju pyet se a deshironi qe ta beni administrator myadmin@domaini-i-juaj.com qe te keni mundesi pastaj te beni login me kete e-mail ne domains.live.com qe ti kontrolloni domainet tuaj... dhe klikoni Continue

  7. Tani jeni ne açountin tuaj qe ti menagjoni domainet tuaj... MX server: 1284986379.pamx1.hotmail.com kete MX Record ju duhet ta veni tek hosti juaj (keto nuk jane te njejta gjithmone ndryshojne per qdo domain tjeter) dhe pas 24 oreve ju mund te hapni e-mail@domaini-juaj.com me inbox 2 Gb ne hotmail.com

  8. Qe te hapni \"Membership\" qe do te thote secili te mund te hape e-mail@domaini-juaj.com shkoni tek \"Open Membership\" dhe klikoni \"Turn On Membership\"

  9. Tani \"Membership\" eshte e hapur shkoni tek \"Sign-up Module\" dhe aty e keni HTML Kodin per ta vendosur ne faqen tuaj qe secili te mund te hape e-mail@domaini-juaj.com

  10.Qe te beni login ne açountin tuaj hyni ne
  Kodi:
  http://domains.live.com dhe klikoni \"Sign in\", ketu mund te beni login me e-mail adresen me te cilen keni regjistruar domainin tuaj me heret ne Live.com
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:16 pm

  1. Hap nje "text document"

  2. Vendos kete text:
  Windows Registry Editor Version 5.00
  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Uninstall]
  "NoAddRemovePrograms"=dword:00000001

  3. Ruaje me qfardo emri por me prapashtesen "reg" , psh. blloko.reg, pastaj klikon ne file per ta ekzekutuar komanden.

  Per ta debllokuar shkon sipas procedures se njejte por aty ku shkruan dword:00000001 ja ndryshon vleren dword:00000000 dhe e ruan me nje emer si psh. deblloko.reg.  1. Kliko në Start
  2. Kliko në Run
  Shëno : Notepad
  Kur të jetë hapur Notepad
  Merr Kopje Kodin e më poshtëm që kam shkruar dhe fute në Notepad

  Kodi:

  Windows Registry Editor Version 5.00

  [HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion]
  "CurrentBuild"="1.511.1 () (Obsolete data - do not use)"
  "ProductId"="55274-640-1011873-23081"
  "DigitalProductId"=hex:a4,00,00,00,03,00,00,00 ,35, 35,32,37,34,2d,36,34,30,2d,
  31,30,31,31,38,37,33,2d,32,33,30,38,31,00,2e,00,00 ,00,41,32,32,2d,30,30,30,
  30,31,00,00,00,00,00,00,00,86,56,4e,4c,21,1b,2b,6a ,a3,78,8e,8f,98,5c,00,00,
  00,00,00,00,dd,da,47,41,cc,6b,06,00,00,00,00,00,00 ,00,00,00,00,00,00,00,00,
  00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,38,31,30,32,36,00 ,00,00,00,00,00,00,b5,16,
  00,00,83,83,1f,38,f8,01,00,00,f5,1c,00,00,00,00,00 ,00,00,00,00,00,00,00,00,
  00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00 ,66,e5,70,f3
  "LicenseInfo"=hex:33,b7,21,c1,e5,e7,cd,4b,fd,7 c,c6 ,35,51,fd,52,57,17,86,3e,18,
  d3,f4,8c,8e,35,32,7b,d1,43,8d,61,38,60,a4,ca,55,c9 ,9a,35,17,46,7a,4f,91,fc,
  4a,d9,db,64,5c,c4,e2,0f,34,f3,ea

  [HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWPAEvents]
  "OOBETimer"=hex:ff,d5,71,d6,8b,6a,8d,6f,d5,33, 93,f d

  o Pasi keni futur kodin e shkruar me lart në Notepad
  o Shtyp menyn File
  o Pastaj Kliko save as
  3. Sigurohuni që ta ruani me emrin licenca.reg në desktop
  4. Tani do ta shiheni nje ikon ne desktop si kjo , Ju lutem hapeni atë
  o Atëhere do të ju pyes Jeni i sigurt që deshironi që ta shtoni këtë Informacion Shtyp: Yes(po)
  o Sigurohu që informacioni të jetë shtuar me Sukëses "Has been succesfully entered info the Registry"
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:17 pm

  1- Klikoni me tastin e athte te mausit mbi shortcut-in e Firefox-it
  2- Zjgjidheni Propertise
  3- Pasi te hapet shkoni tek fusha target
  4- dhe shtoni " /Prefetch:1" (ne fund te tekstit, pa e fshire taxtin praprak.
  5- Teksti do te dukej keshtu C:\Program Files\Mozilla Firezox\firefox.exe" /Prefetch:1
  6- Klikoni "Apply"
  7- Klikoni "OK
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:17 pm

  ysh mi kqyr a e kemi HDD e lodht!

  1.Shkojm:
  Start / Run / shkruni cmd / enter.

  Tash :
  e shtypin C: edhe enter

  Tash:
  e shkruni ket kod "chkdsk" pa thojza edhe enter

  Tash:
  pritni pak deri sa PC ta kryen punen e vet, pasi te kryn Pc punen e vet en fund i shfaq rezultatet....

  Tash:
  rezultati i cili na nevoitet neve eshte "bad sectors" dhe nese qeky bad sectors eshte 0 KB atehere HDD edhte ne rregull.
  Ja keshtu duket i imi - 0 KB in bad sectors


  2.Së pari ja fillojm kështu My Computer >> Local Disc :C >> Windows >> System 32 >> Oobe >> Images >> Title
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:17 pm

  Nese Msn Juaj Esht e Hackuar

  nese msn-ja juaj eshte hacku nga ky kod:
  (n—a_Á—ay±m—aÁÇáç±Çáß±Çá§ÁaÇáDZOÇá—±Ç᧱Çár×ÁÇ á+NÇ áLáÇá)

  athere mund me e riaktivizu msn ne kete menyr :
  C:\Documents and Settings\[emri i accountit tuaj\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Live Contacts\[MSN adresa] dhe fshini folderat me emrat e adresa te msn, per shembull:
  C:\Documents and Settings\User\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Live Contacts\xxxx@hotmail.com

  Sponsored content

  Re: Disa Tutoriale nga unë

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora është Thu Jan 17, 2019 1:02 am