Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

  Si Te Beheni Web Designer

  Share
  avatar
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 26

  Si Te Beheni Web Designer

  Mesazh nga bashkimi92 prej Tue Jun 09, 2009 10:19 pm

  Sa per fillim mos pritoni me lexu se mundeni me msu njs

  Ke pyt veten se si me fillu me maru webfaqen tonde ? Duket se te gjithe
  kan webfaqe por disa prej tyne mujne me shku pertej templateve
  (shembujve)... Ketu do e msosh si ta besh vet dhe mire !!

  Gjerat qe te nevojiten :

  * Nje kompjuter
  * Notepad
  * Nje hyrje (dmth me dite HTML) dhe internet


  Gjeja e pare qe duhet te besh eshte te mesosh HTML !! HTML eshte vertet
  nje gjuhe shume e lehte dhe qe eshte e shumanshme dhe e lehte per tu
  inkuadru...mesime mbi HTML me siguri qe mundesh me gjet ktu ne forum
  nese jo veq tregoni dhe une do ta bej dhe nje msim mbi html...

  Ju lutem mos kini frike prej HTML-se... Nuk eshte aq e trembshme sa
  mendoni ju !! Eshte me shume bazike (thjeshte), eshte e lehte Plain
  Text fajlla (Notepad) me nje grumbull te karaktereve qe kane nje kuptim
  special... Starto me libra HTML, CSS & XHTML... pasi ti kesh mesuar
  sendet bazike (kryesore) do te mund te fillojme...

  Pergatit nje Website per praktik...Zgjedh nje subjekt qe ti deshiron
  dhe luaj me ate !!! Shikimi i nje webfaqe gjate kohes kur je tu msu me
  praktiku ate, mundet me qene motivuese edhe e mire !!...Zgjedh diqka qe
  tu kurr nuk lodhesh prej saj dhe qe te gjithe kan me pas deshire me pa
  ate sajt...

  Paramendo se ki nje sajt dhe deshiron me e paraqit ne boten e madhe dhe
  te eger te internetit...per kete ti duhesh ti uploadosh fajllet ne
  Serverin e Webit...
  Nese sajti yt eshte mbijetues dhe ka sukses ti duhet ta regjistrosh nje
  domain per te dhe te paguash per nje servis hostingu qe ofron shume
  servise si fajlle me madhesi te madhe, me shume bandwith, si dhe
  mundesine per t paguar per gjfo mundesi qe ke per te shitur pse nuk
  provoni www.shqiphosting.com e cila i ofron keto

  Ne kete pike ti me siguri te zgjerosh diturite per te permirsiar
  look-un e design-it te faqes ... Meso CSS --- Cascading Style Sheets e
  cila eshte nje shtese e HTML dhe e koduar exakt si ajo... Gjeni mesime
  mbi CSS te cilat nese nuk mund ti gjeni do mundohem te bej nje tutorial
  tjeter mbi te...

  Pastaj inkuadrojme WEB scripting ne faqen e juaj...egzistojne dy
  teknologji me te medha te scriptimit te cilat jane JavaScript dhe
  JAVA...Te dyjat jane toolsa te exelente te programimit dhe ne menyre
  totalisht e lehte per ta perdorur...

   Ora është Wed Dec 19, 2018 2:04 pm