Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Lumturia dhe deshperimi

  qipii92
  qipii92
  Webmaster
  Webmaster


  Numri i postimeve : 391
  Join date : 09/06/2009
  vjeqar/e : 30
  Lokacioni : G-ilan

  Lumturia dhe deshperimi Empty Lumturia dhe deshperimi

  Mesazh nga qipii92 Thu Jun 11, 2009 3:47 pm

  --------------------------------------------------------------------------------
  Lumturia dhe deshperimi


  Imam Ibn El Kajim,Allahu e meshirofte,thote:
  "Nese njeriu gdhihet e ngryset,duke mos pasur perkushtim per kend tjeter,vecse Allahut,Ai do ti garantoje tere nevojat e tij,do te mbarte ne vend te tij gjithcka qe e shqeteson,do t'ia boshatise zemren per te dashur vetem Ate,gjuha do te permende vetem Ate,gjymtyret e tij do ti binden Atij.Nese gdhihet e ngryset dhe dynjaja eshte tere perkushtimi i tij,Allahu do tia vere mbi kurriz tere hallet e shqetesimet e saj,do ti lere atij veten ne dore,zemren do tia mbylle ndaj ndaj dashurise per Allahun e do te doje krijesat,do ti vulose gjuhen qe te mos e permend Ate,por do te permende vetem krijesat,gjymtyret e tij sdo ti binden Allahut,por do ti sherbejne krijesave e puneve te tyre.Ai do te rende si egersire ne sherbim te te tjereve,si kaceku qe fryn veten per ti bere dobi te tjereve.Kushdo qe refuzon adhurimin e Allahut dhe bindjen ndaj Tij,do te torturohet pas adhurimit te krijesave,dashurise dhe sherbimit te tyre."

  Allahu thote ne Kur'an:
  "Kush mbyll syte para keshillave te Zotit,atij ia shoqerojme nje djall qe nuk i ndahet kurre."(Zuhruf:36)
  vazhdon

   Ora është Sun Jun 26, 2022 3:36 am