Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Shenjat e KIJAMETIT

  bashkimi92
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster


  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 30

  Shenjat e KIJAMETIT Empty Shenjat e KIJAMETIT

  Mesazh nga bashkimi92 Tue Jun 09, 2009 10:02 pm

  hume nga shenjat e vogla kane dale si:

  1- Shtohet injoranca, pakesohet dituria

  2- Injorantet behen drejtues

  3- Perdoren shume pijet alkoolike

  4- Detyrat fetare u jepen atyre qe nuk i merritojne.

  5- Dijetaret bejne gjynahe. Ata qe bejne ibadet jane injorante.

  6- U jepen ryshfete njerezve per t'u ruajtur nga te keqijat e tyre.

  7- Meshkujt degjojne fjalen e gruas dhe i mundojne nenen e babain

  8- Perhapet shume muzika

  9- Pakesohen shume njerezit e besueshem, Thuhet: "Ne filan vend ndodhet nje njeri i besueshem".
  10- Behen ndertesa te medha dhe te larta

  11- Ata qe vijne me pas i thone te paditur atyre qe kane jetuar me perpara.

  12- Te drejten e fjales e kane njerezit e keqinj

  13- Megjithese thuhet "Filani eshte nje person shume i mire" tek ai person nuk ka fare besim

  14- Pakesohet dashuria ndaj njerezve

  15- Meshkujt veshin mendafsh

  16- Shtohet zinaja dhe homoseksualizmi

  17- Shtohen shume vrasjet

  18- Te besh detyrat e fese eshte turp, dhe braktisen ato

  19- Shtohen shume bidaatet (risitë në fe) dhe harohen synnetet

  20- Ne cdo kend shtohen punet e keqia

  21- Gjynahet cilesohen si te mira, ibadetet si pune te keqia

  22- Dalin njerezit e Dexhallit dhe i nxjerrin njerezit nga rruga e drejte

  23- Te rinjte bejne shume gjynahe, vajzat shthuren shume

  24- Grate e lidhin koken me lloj-lloj gjerash dhe veshin rroba te ngushta

  25- Asnje nuk do prane ato njerez qe flasin te verteten

  26- Islamit i ngel vetem emri, Kur'ani Kerimit i ngel vetem figura.

  27- Njerezit braktisin dijetaret dhe i binden injoranteve


  Shenjat e medha jane:

  1- Vjen Mehdiu dhe e drejton boten me drejtesi

  2- Vjen Dexhalli dhe thote se eshte Zoti

  3- Zbret Isai alejhis-selam nga qielli dhe vret Dexhallin

  4- Dalin Jexhuxh dhe Maxhuxh dhe e mbysin boten me trazira

  5- Duke filluar nga Mekke- i Mukerreme fillon Dubbetu'l-ard

  6 - Dielli lind nga perendimi

  7- Nga Adeni del nje zjarr shume i madh

   Ora është Sun Jun 26, 2022 4:27 am