Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  5 shtyllat e islamit

  hekurani
  hekurani


  Numri i postimeve : 200
  Join date : 08/06/2009

  5 shtyllat e islamit Empty 5 shtyllat e islamit

  Mesazh nga hekurani Tue Jun 09, 2009 10:19 pm

  islami permbahet ne 5 shtylla kryesore ato jan shahadeti,namazi, axherimi i ramazanit ,shkuarja ne haxh
  pra shtylla e par asht shahadeti qdo musliman duhet ta shqiptoj fjalen e shejt leilehe ilalla muhamedun resululla me kete fjal muslima tregon se nuk ka zot tjeter per veq allahut dhe se muhameti asht i derguari i tij
  muslimani duhet ta shqiptoj ket fjal sa ma shpesh qe me mundet sa ma shpesh qe e shqipton ma mir asht
  shtylla e dyt asht namazi pra muslimani duhet qdo dit ti fal 5 kohet e namazit ato jan sabahui cili duhet te falet para se te lind dilli dreka.dreka falet kurhija e njeriut kalon ne anen tjeter te njeriut ikindia.ikindia falet kur zgjatet hija e njeriut sa dyher njeriu alkashami falet pak para se te perendoi dielli dhe jacia falet masi te perendoi dielli kujdes:namazi nuk ben te falet kur dielli asht ne zenit dhe kur havaja asht e kuqrremt
  shtylla e tret asht axherimi i muajit te shejt ramazanit muslamani qdo vit duhet ta axheroj muajin e shejt te ramazanit,ky muaj esht i shejt sepse ne ket muaj muslimanet kan ber shumluftra njera nder tyre esht lufta e njohur ne beder po ne ket muaj Muhamedit a.s i ka zbritur kurani.kurani ka zbritur ne shpellen hira ne kodren nur kur ne naten e kadrit anadaj tuhet ta axherojm ket muaj sepse asht muaj i shejt
  shtylla e fundit asht haxhi ne haxh shkojn ata musliman te cilet kan munsi kush mundet te shkoi ne haxh le te shkon se paku niher ne jeten e tij
  hekuran sabedini

   Ora është Sun Jun 26, 2022 3:21 am