Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Si te behesh njeriu me i lumtur...

  qipii92
  qipii92
  Webmaster
  Webmaster


  Numri i postimeve : 391
  Join date : 09/06/2009
  vjeqar/e : 30
  Lokacioni : G-ilan

  Si te behesh njeriu me i lumtur... Empty Si te behesh njeriu me i lumtur...

  Mesazh nga qipii92 Thu Jun 11, 2009 3:45 pm

  * Pajtohu me caktimin e Allahut xh.sh dhe rizkun e percaktuar per ty,sepse gjthqka eshte nen caktimin e Tij.Pra lere hutine dhe pajtohu e kenaqu me te.


  *Dije se me te permendurit e Allahut Fuqiplote zbuten zemrat,shkrihen mekatet,adhurohet i Gjithdijshmi dhe me te menjanohen shqetsimet.


  *Mos prit falemderim nga askush, te mjafton shperblimi i Atij qe qdo krijese i drejtohet per ndihme.Leri pra ata qe injorojne dhe ziliqaret....


  *Cka kaloi mbaroi dhe cka shkoi nuk kthehet, prandaj mos mendo per ate qe kaloi sepse shkoi dhe u zhduk..


  *Lere te ardhmen derisa te vije dhe mos u shqeteso per te nesermen, sepse nese ke rregulluar ye sotmen ke rregulluar edhe te nesermen...


  *Pastoe zemren tende nga zilia dhe smira dhe nxjer nga ajo urrejtjen dhe inatin...


  *Largohu nga njerezit e padobishem dhe ri ne shtepine tene.Keshtu je larg perzierjes ne punet e te tjereve dhe kujdesesh per punet tua personale...


  *Dil ne hapsirat qiellore,vereji kopshtet e zbukuruara, shiko dhe mendo ne bukurine qe ka krijuar Krijuesi i gjithesise....


  *Leviz dhe ec e beju sportiv, largoju merzise dhe pertacise, lufto kohen e lire dhe papunsine...


  *Lexo historine dhe merr mesim nga cudite,tregimet dhe ndodhite e saj..


  *Perkujto se Zoti yt eshte Fales i madh, pranon pendimin dhe fal roberit e Vet, Ai zevendeson mekatet me pune te mira...


  *Jeto me Kur'anin fisnik duke mesuar permendesh kaptinat e tij, duke e lexuar ate, duke e degjuar ate dhe duke studijuar, sepse ai me te vertete eshte sheruesi me i madh i depresionit dhe trishtimit.


  *Mbeshtetu tek Allahu I Madheruar dhe ceshtjen tende kerko qe Ai ta zgjidh duke te ndihmuar, pajtohu me gjykimin e Tij, kerko strehim tek Ai dhe beso ne vendimet e Tij sepse Ai te mjafton si Ndihmes dhe Strehues.


  *Falja atij qe te ka bere padrejesi, mbaji lidhjet farefisnore , jepi atij qe ste ka dhene, beji mire atij qe ste ka bere mire dhe do te gjesh gezim dhe siguri ne jete...


  *Perserite fjalen -La havle ve la kuvete il-la bil-lah-"Nuk ka sundim e as fuqi pervec Allahut "- Kjo fjale zgjeron kraharorin, permirson gjendjen, tejkalon veshtirsite dhe me te pajtohet Zoti i gjithesise..


  *Pajtohu dhe rri i kenaqur me fizionomine tende, aftesite tua ,te ardhurat financiare, familjen , shtepine tende, dhe ti do te jesh i rehatshem dhe i lumtur.


  *Gezohu me gjendjen qe te ka zgjedhur Zoti yt sepse ti nuk e din urtesine e gjerave.


  *Gjithqka qe te ka ngjare si semnudje, pikellim, depresion, varferi apo fatkeqesi ka shperblim tek Allahu xh.sh.


  *Dije se veshtirsite njeriun e bejne me syqele, me te devotshem , me zemergjere dhe ia shtojne shperblimin..


  *Ki kujdes qe namazin ta falesh ne kohen e caktuar, qendro shpesh ne xhami dhe mesoje vetveten me namaz kolektiv qe te gjesh lumturine...


  *Dije se ai qe te perfole te ka dhuruar shperblimin e puneve te mira qe posedon dhe ka mare nga mekatet tuaja.Ai te ka bere te njohur ne mesin e te tjereve ,e kjo per ty eshte dhunti.


  *Behu modest me njerezit do te fitosh dashurine e tyre, folu fjale te buta do te duan dhe rri me perulje me ta , do te ngrene lart.


  *Pranoi njerezit ashtu siq jane dhe mos u be i vrazhde ndaj tyre, sepse kjo eshte natyra e krijuar nga Allahu xh.sh


  *.... sa me shum kenaq trupin aq me shum dobeson shpirtin...


  *Biblioteka qe ke ne shtepi eshte kopshti yt i gjelbert dhe i zbukuruar, shetit ne te bashke me dijetaret dhe te urtet...


  *Pershendeti njerezit me selam, buseqesh me ta dhe trego interesim ndaj tyre. Keshtu do te jesh i dashur dhe i afert ne zemrat e tyre.


  *Vizitoje spitalin - ta dish dhuntine e shendetit, burgun- ta dish dhuntine e lirise, te semuret psiqik- ta dish dhuntine e mendjes ..ti ke shum dhunti qe nuk e din rendesine e tyre .


  *Mos u bej si miza, e cila saher qe te leshohet te prek ne plage.


  *Shendroi humbjet tuaja ne perfitime dhe bej nga limoni nje pije te embel. Shtoi ujit te fatkeqsive nje lug sheqer dhe perpiqu te adaptohesh me gjendjen qe je.


  *Kush ka gruan e ndershme, shtepi, shendet dhe pasuri te mjaftueshme ai ka gjith dynjane dhe le te falenderon Allahun per kete. Ndersa qka tepron nga keto vetem mund te sjell vuajtje.


  *Ti e ngjyros jeten tende me shikimin qe i ben asaj.Jeten e nderton mendja jote, prandaj mos vendos syze te zeza para syve tuaj.


  *Nje cop buk,shtate hurma,nje gote uje, nje perhule per ulje ne dhome dhe me kur'an ne dore muns ti thuash dynjase : Mirupafshim


  *E qeshura e matur e zgjeron gjoksin, e forcon zemren, menjanon merzine, aktivizon njeriun per pune dhe delir mendjen.


  *Kater gjera sjellin lumturine: libri i dobishem, i biri i degjeshem, gruaja e dashur dhe shoqeruesi i mire.


  * Mos e mbaj globin e tokes mbi koke.Mos mendo se njerevze u intereson ceshtja juaj, po sikur edhe te vdisnit do tu haronin shum shpejte.


  *Busqeshja eshte celesi i lumturise, dashuria dera e saj, gezimi bahqja e saj, Iman drita e saj dhe siguria eshte gardhi i saj.


  *Njeriu i shendetshem flen mbi shkemb sikur mbi mendafsh,han buken e misrit si mishin e pjekur dhe banon ne kasolle si ne pallatin mbreterore.


  *Shendeti eshte kurore ne kokat e te shendosheve, te cilin e shohin vetem te semurit.


  *Me e lezetshme ne kete dynja eshte deshmia e Allahut, me e mire ne xhenet eshte pamja e Allahut, libri me i dobishem eshte libri i Allahut dhe krijesa me e ndershme esht i Derguari i Allahut a.s


  *Imito milingonen ne ngulmimin e saj.Ajo i hyp druri nje qind here dhe rreshqet bie poshte, por perseri qohet rrishtas e vazhdon te hyp derisa te arrij cakun.


  *Atij qe ka ne gjoks livadhet e imanit e te dhikrit, e ne mendje ka kopsht te mbushur me dituri dhe pervoje, le te mos i vije keq per gjerat e kesaj bote.


  *Lumturia eshte parfum qe smund te ua japish te tjereve para se te sperkatesh veten me te.

   Ora është Sun Jun 26, 2022 4:04 am