Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Njeriu më i shkurtër në botë ka vetëm 60 centimetra

  bashkimi92
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster


  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 31

  Njeriu më i shkurtër në botë ka vetëm 60 centimetra Empty Njeriu më i shkurtër në botë ka vetëm 60 centimetra

  Mesazh nga bashkimi92 Thu Jun 25, 2009 1:44 am

  Njeriu më i shkurtër në botë ka vetëm 60 centimetra F.0624134512769_mNepalezi vetëm 60 centimetra i lartë Khagendra Thapa Magar pret
  njohjen nga Libri i Rekordeve Guinness që të merr titullin e njeriut më
  të shkurtër në botë nga rekorderi kinez He Ping Ping i cili ka 73 metra
  lartësi.
  “Buda i Vogël”, siç e quajnë në fshatin e tij të
  lindjes, Khagendra në muajin tetor do të mbush 18 vjet dhe atëherë do
  të mund të merr vendin e tij të merituar në mesin e rekorderëve. Me
  peshë prej vetëm kilogramë e gjysmë, në vendin e tij është njeri shumë
  me famë e madje edhe politikanët i janë bashkangjitur familjes së tij
  në përpjekjet për të regjistruar në Librin e Rekordeve Guinness.

  “Kur ka lindur ka pasur vetëm 600 gramë. Dukej sikur një zog të kishte
  dalë nga veza. Pranoj se në fillim e kam pasur shumë të vështirë dhe
  nuk kam dalë nga shtëpia, por sot jam krenare dhe mezi pres të
  regjistrohet në Librin e Rekordeve Guinness”, ka thënë e ëma e tij
  33-vjeçare Dhana Maya Thapa.
  Njeriu më i shkurtër në botë ka vetëm 60 centimetra Njeriuivogel1
  Edhe pse shkaku i rritjes së tij të vogël nuk është vërtetuar
  zyrtarisht asnjëherë, doktorët nepalezë vlerësojnë se bëhet fjalë për
  një çrregullim të punës së hipofizës. Përndryshe ka kondicion të mirë
  fizik dhe nuk ka asnjë problem shëndetësor.

  Khagendra që një vit nuk është rritur asnjë milimetër dhe prindërit e
  tij vlerësojnë se më as nuk do të rritet. Duke marrë parasysh se ka
  pasur problem me mësim dhe përcjelljen e rregullt të orëve të mësimit,
  e kanë regjistruar një shkollë private ku mund të mësojë të shkrim e
  lexim. Pesë herë në javë ai ndjek ligjëratat me program të veçantë,
  derisa gjatë fundjavës u ndihmon prindërve në kopsht. Adhuron shikimin
  e filmave karate dhe shpreson se do të bëhet valltar i famshëm.Njeriu më i shkurtër në botë ka vetëm 60 centimetra Njeriuivogel1

   Ora është Mon Dec 11, 2023 3:02 pm