Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë

  bashkimi92
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster


  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 31

  Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë Empty Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë

  Mesazh nga bashkimi92 Sat Jul 04, 2009 6:05 pm

  Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë F.0701102439690_mFestivali tradicional i verës i cili mbahet në qytetin Haro në
  veri të Spanjës çdo vit kalon me beteja që nuk kursejnë aspak, me
  ç’rast pjesëmarrësit zbrazin verë nga revolet e ujit, bocave dhe
  pajisjeve tjera.
  Rreth 40.000 litra verë janë derdhur në
  Haro në festivalin tradicional të verës dhe betejës i cili çdo vit
  mbahet më 29 qershor, në ditën e mbrojtësit të tyre Shën Pjetrit.

  Njerëzit tubohen në mëngjes, të veshur në bluza të bardha dhe të
  armatosur me boca, kova, pajisje të ndryshme dhe revole të ujit përplot
  me verë.

  Pos që i përmbahen garës dhe pirjes së verës, garuesit zbrazin verë në
  njëri-tjetrin pa fije mëshire nga “armët” e përgatitura. Në festën e
  këtij viti janë lagur rreth gjashtë mijë njerëz të cilët në shtëpi kanë
  shkuar me bluza ngjyrë trëndafili, në vend të bardhave që i kishin
  veshur në mëngjes.Në luftën e verërave derdhen 40.000 litra verë Vera1

   Ora është Wed Nov 29, 2023 1:44 am