Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu Very Happy
Me Respekt "Bashkim": Qipii92: iliri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Lakuriqësia në punë ngrit “moralin”

  bashkimi92
  bashkimi92
  Webmaster
  Webmaster


  Numri i postimeve : 578
  Join date : 08/06/2009
  vjeqar/e : 31

  Lakuriqësia në punë ngrit “moralin” Empty Lakuriqësia në punë ngrit “moralin”

  Mesazh nga bashkimi92 Wed Jul 08, 2009 12:28 pm

  Lakuriqësia në punë ngrit “moralin” F.0708111836247_mTë punësuarit në një agjenci për marketing dhe dizajn në
  Newcastle, në Britani të Madhe, kanë vendosur që një ditë në javë të
  punojnë krejt lakuriq për të ngritur moralin dhe përmirësimin e
  gjendjes shpirtërore.
  Pas largimit të gjashtë njerëzve nga
  puna, psikologu për punë David Taylor u ka thënë se nëse instalohet
  dita e premte si ditë pune pa rroba do të kontribuonte në ngritjen e
  shpirtit ekipor.

  "Me heqjen e rrobave të punësuarit do të heqin edhe frenimet e tyre
  fiziologjike dhe do të mund të flasin më hapur dhe më me sinqeritet.
  Kjo ndoshta tingëllon bizare, por është efikase", ka thënë Taylor, duke
  shtuar se kjo është mënyra më e mirë për shprehjen e besimit në vete
  dhe të tjerët.

  Psikologut i është dashur një javë kohë për fituar ndaj turpit dhe
  këmbënguljes të punësuarve dhe t’i inkurajoj që të heqin rrobat e veta
  nga trupi.

  Vetëm dy nga të punësuarit kanë vendosur të mos heqin të brendshmet e
  poshtme, derisa udhëheqësja e agjencisë ka qenë gruaja e vetme e cila
  është zhveshur komplet.

  "Në fillim kam qenë shumë e nervozuar, por më pas jam ndier shumë mirë.
  Kjo me të vërtetë na ka ndihmuar të flasim më hapur dhe sinqerisht sesa
  kurdoherë më parë. Firma me të vërtetë ka përparuar”, ka thënë ajo për
  mediat lokale.

   Ora është Mon Dec 11, 2023 1:31 pm